Και αυτόν το χρόνο δημιουργούμε θεατρικά. Ευχαριστούμε τα παιδιά και τους συναδέλφους που εμπνεύστηκαν και εργάστηκαν γι αυτό.

θέατρο

Το 15ο ΓΕΛ Αθηνών προκρίθηκε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τη 15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2017. Η ομάδα των μαθητών που πήρε μέρος στο διαγωνισμό είναι: Νεφέλη Αρβανιτάκη, Αντρέας Γιάνκο, Απόλλων Γρηγοράς και Ντανιέλ Κοτζοκάρι. Οι καθηγητές που επιμελήθηκαν την προετοιμασία τους είναι: Αφροδίτη Αλεξανδροπούλου, Σύλβια Κατσαμένη, Ευαγγελία Κελεπούρη και Κωνσταντίνος Μαΐστρος. Ευχαριστούμε τους συναδέλφους και τους μαθητές μας. Στην εκδήλωση παρευρέθη η κυρία Πεβερέτου διευθύντρια του σχολείου μας, και η κυρία Ψίνα, δ/ντρια της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Α΄Αθήνας.

s2

s1

Το σχολείο μας σήμερα, 10-1-2017, βραβεύτηκε (για μια ακόμα φορά) σε εκδήλωση που έγινε στο Χίλτον, από την UNESCO. Για τη συμμετοχή και τις διακρίσεις σε διαγωνισμούς επιστημών. Ευχαριστούμε τα παιδιά και τους συναδέλφους που εμπνέονται, προπονούνται και συμμετέχουν . Ευχαριστούμε την κυρία Σύλβια Κατσαμένη, που δίνει χρόνο, μυαλό και ψυχή για αυτό. Ευχαριστούμε την κυρία Πεβερέτου, διευθύντρια του σχολείου μας, που διευκολύνει τις εμπνεύσεις καθηγητών και μαθητών. Και που είναι πάντα ..εκεί.

σύλβια

sylbia

sylbia1

Βράβευση μαθητών του σχολείου μας στο EUSO 2017

Το Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2016 από τις 9 το πρωί μέχρι τις 1.30 το μεσημέρι, στο 2ο Πειραματικό Λύκειο Αθηνών, έγινε ο τοπικός διαγωνισμός EUSO όπως κάθε χρόνο στη Φυσική, τη Βιολογία και τη Χημεία. Οι μαθητές μας Ντάνιελ βαλεντίν, Νεφέλη Αρβανιτάκη, Απόλλων Γρηγοράς και Αντρέας Γιάνκο συμμετείχαν στο διαγωνισμό και πέρασαν στην πρώτη θέση!!! Έτσι θα συνεχίσουν την προπόνηση στα πειράματα (και στις διακοπές των Χριστουγέννων... ήδη το συμφωνήσαμε) με τους Κ. Μαΐστρο, Λίλα Κελεπούρη (που μας έφερε φέτος τύχη και γνώσεις) και την Αφροδίτη Αλεξανδροπούλου προκειμένου να διαγωνιστούν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό EUSO Νοτίου Ελλάδας στις 28 Ιανουαρίου 2017. Καλή προπόνηση! και Καλές γιορτές σε όλους από τα αστέρια μας!

sylbia2

Από τις παραστάσεις του θεατρικού μας, οι οποίες θα συνεχιστούν και τον Μάιο.

π4

π3

π6

π8

Το σχολείο μας, επιμένει στη θεατρική του παράδοση. Αφουγκράζεται επίσης και ευαισθητοποιείται...

"Οι Τρωάδες του Ευριπίδη είναι ένα αμείλικτο κατηγορώ για τις φρικαλεότητες του πολέμου και ένα σπαρακτικό αίτημα για αλληλεγγύη και ανθρωπισμό. Έργο πολύπλευρο και βαθιά αντιπολεμικό είναι και σήμερα (όπως πάντα στην ανθρώπινη ιστορία) καυστικά επίκαιρο και διαχρονικό.Ο Ευριπίδης ασχολείται με τα θύματα που βιώνουν την καταστροφή κι επιλέγει να μιλήσει για την τραγωδία του πολέμου, όχι μέσα από σκηνές μάχης, θανάτου, υλικής και φυσικής καταστροφής αλλά μέσα από τον θρήνο των γυναικών «με όσα παθαίνουν, έπαθαν, θα πάθουν». Οι γυναίκες της Τροίας καταβεβλημένες, αδύναμες και απροστάτευτες βρίσκονται στο έλεος του κατακτητή. Στο στρατόπεδο των Αχαιών, στα παράλια της λεηλατημένης Τροίας, οι αιχμάλωτες Τρωαδίτισσες και η βασίλισσά τους, Εκάβη, θρηνούν για τα δεινά τους. Όσες έχουν απομείνει ζωντανές από την ξεκληρισμένη βασιλική οικογένεια θα δοθούν δώρο στους Αχαιούς, ενώ ο εγγονός της Εκάβης, ο μικρός Αστυάνακτας, γκρεμίζεται από τα τείχη, θύμα της σκληρότητας των κατακτητών. Οι φλόγες αφανίζουν την Τροία και οι γυναίκες, απελπισμένες, οδηγούνται στα πλοία που θα τις μεταφέρουν πέρα από το Αιγαίο, σκλάβες στα σπίτια των νικητών.

Η θεατρική ομάδα του 15ου Λυκείου Αθηνών επέλεξε αυτό το έργο λόγω της επικαιρότητάς του . Η παράστασή μας αποτελεί μια συνομιλία ανάμεσα στο τότε ( Τροία) , στο μετέπειτα ( Μικρασιατική καταστροφή) και στο σήμερα ( πρόσφυγες της Συρίας) και προέκυψε αβίαστα ως φυσικό επακόλουθο της ανάγκης μας να παρουσιάσουμε μέσα από ένα κλασσικό και διαχρονικό κείμενο της αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας τη δεινή θέση των θυμάτων πολέμου, των αιχμαλώτων και των προσφύγων .

Οι προσπάθειές μας θα ήταν αδύνατον να αποδώσουν χωρίς την πολύτιμη ηθική και υλική υποστήριξη του Αντιδήμαρχου Aνδρέα Βαρελά.

H περιοχή της Κυψέλης κι όλες οι δύσκολες περιοχές της Αθήνας γνώριζαν ήδη την ενδελεχή φροντίδα της Υπηρεσίας Καθαριότητας του Δήμου Αθηναίων χάρη στις δικές του άοκνες προσπάθειες. Ευτυχήσαμε και σαν σχολείο να δεχτούμε τη γενναιοδωρία του. Οι παραστάσεις μας θα γίνουν υπο την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων ειδικότερα δε του Αντιδημάρχου , χάρη στη δική του ικανότητα να βλέπει πολύ μπροστά απο την εποχή του. Ένα αληθινά ελπιδοφόρο κι ανοιχτόμυαλο μήνυμα για όλους τους εκπαιδευτικούς και μαθητές οτι δεν είναι μόνοι στις προσπάθειές τους.

Τον ευχαριστούμε θερμά."

Συντελεστές του έργου:
Δραματουργική επεξεργασία/Σκηνοθεσία: Αναστασία Σανίκα, Άννα Ρωμάνου.
Ηθοποιοί:
Εισαγωγή : Νικολέτα Λυκάκη
Εκάβη: Κωνσταντίνα Μπουρνιά
Κασσάνδρα: Εύα Μακότση
Ανδρομάχη: Μυρτώ Κάτσιου
Χορός: Κορυφαία : Λουίζα Γκιολάϊ
Μέλη: Αντωνία Κοντοπούλου
Χριστίνα Μαρούλη
Αλόνα Γιουντίνα
Ειρήνη Ζώτο
Νικολέτα Λυκάκη
Εύα Μακότση
Στρατιώτες: Βασίλης Λυμπερόπουλος
Μάριος Ντάνο
Αλέξανδρος Μπουραντάς
Ευθύμιος Παπαθανασίου
Φωτισμοί: Γιώργος Μιχελής.
Επιλογή βίντεο, πρόγραμμα, αφίσα : Αναστασία Σανίκα, Άννα Ρωμάνου.
Μοντάζ βίντεο , τεχνική επεξεργασία, τεχνική επιμέλεια : Σύλβια Κατσαμένη, Κώστας Μαίστρος
Σκηνικά, κοστούμια: Αναστασία Σανίκα, Άννα Ρωμάνου.
Εικαστικό: Γιώργος Κόρδης .
ueatriko1