Θεσσαλονίκηmatoula37

matoula38

Στην είσοδο του σχολείου μας, στα πλαίσια της λήξης της σχολικής χρονιάς και με την παρότρυνση της κυρίας Χάρη και της κυρίας Ξενοφώντος, καθηγητριών του σχολείου μας, όσοι μαθητές/μαθήτριές μας επιθυμούσαν, παρουσίασαν μια μικρή έκθεση από ζωγραφιές, σχεδιασμένες από τους ίδιους/ίδιες. Ευχαριστούμε θερμά και μπράβο στα παιδιά μας:

epta

ena

triapente tes

eji

Με πρωτοβουλία της καθηγήτριας Φυσικής κυρίας Θάλειας Ξενοφώντος, τα παρτέρια του σχολείου μας καθαρίστηκαν από απορρίματα και αποψιλώθηκαν, με τη συνεργασία μαθητών/μαθητριών της Β΄τάξης και του Α5 τμήματος.
Στη συνέχεια, έγινε από τα παιδιά φύτευση καλλωπιστικών φυτών. Μαζί με
την κυρία Ξενοφώντος έχουν αναλάβει και την φροντίδα τους.
Είναι πάντα μεγάλη χαρά για το εκπαιδευτικό προσωπικό και τους μαθητές μας τέτοιου είδους δραστηριότητες, που προάγουν τον εξωραϊσμό των δημόσιων κτηρίων. Τα εργαλεία κηπουρικής και τα καλλωπιστικά φυτά προσέφεραν στο σχολείο μας η κα Ξενοφώντος και τ' αδέρφια της, στη μνήμη του πατέρα τους  Ανδρέα Ξενοφώντος.
Το 15ο Λύκειο τους ευχαριστεί θερμά.

tr1

tr2

tr3

tr4

Στο σχολείο μας, στις 7 Απριλίου 2023, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση, με τίτλο "λογοτεχνία και μουσική", την οποία επιμελήθηκε ο συνάδελφος Θοδωρής  Κόκκινος. Ο κύριος Κόκκινος και οι μαθητές/μαθήτριές μας, που συμμετείχαν στην εκδήλωση αυτή, προσκάλεσαν τον κύριο Μανώλη Μητσιά, ο οποίος μας τίμησε με την παρουσία του και μας έκανε κοινωνούς μεγάλων στιγμών της ιστορίας του ελληνικού τραγουδιού, με γοητευτικές και ζεστές αφηγήσεις, και, κυρίως, με τις εξαιρετικές ερμηνείες του σε αγαπημένα τραγούδια.

Ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά μας, τον κύριο Κόκκινο, την κυρία Πεβερέτου που πάντα ανταποκρίνεται θετικά και βοηθητικά στις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, τον κύριο Δημητριάδη, που πάντα αναλαμβάνει τον ήχο. Ευχαριστούμε, ιδιαίτερα, τον κύριο Μανώλη Μητσιά, που τραγούδησε για μας και μαζί με μας.

Στιγμιότητα από την εκδήλωση, στον σύνδεσμο: λογ-μουσικη

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
Το πρωί της Παρασκευής 17/3, τμήματα και από τις τρείς τάξεις του
σχολείου μας παρακολούθησαν στον κινηματογράφο ΤΡΙΑΝΟΝ προβολές
ταινιών μικρού μήκους στα πλαίσια του Positively Different Short Film
Festival (PDSFF).

Το PDSFF ασχολείται με θέματα όπως το φύλο, η σεξουαλικότητα, η φυλή,
η τάξη, η εθνικότητα, η θρησκεία, η αρτιμέλεια – είναι παράγοντες που
μπορούν να καθορίσουν το παρόν και το μέλλον, τα εμπόδια και τις
προοπτικές των ατόμων. Το PDSFF εστιάζει στα σημεία τομής τους
ακολουθώντας ιστορίες χαρακτήρων, ατόμων και κοινοτήτων που βιώνουν
καταπίεση λόγω ταυτοτήτων που φέρουν. Φωτίζοντας πτυχές της διαδρομής
ζωής των «άλλων» – άλλοτε με ρεαλισμό και χιούμορ κι άλλοτε με
αφαίρεση και πειραματισμό – το φεστιβάλ φιλοδοξεί να δίνει χώρο στην
από κοινού δημιουργία, τη δικτύωση και τη διαμόρφωση κοινών
διεκδικήσεων.

Η επιλογή ταινιών ήταν τέτοια που να εισάγει με εύληπτο και ενδιαφέροντα τρόπο περίπλοκα κοινωνικά ζητήματα όπως αυτά του φύλου, της έκθεσης
στα νέα μέσα, της αστεγίας, της σεξουαλικότητας κλπ. Ταυτόχρονα, οι
επιλεγμένες ταινίες δεν περιείχαν βία οπτική ή λεκτική.

Μετά τις προβολές ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση ανάμεσα στους
μαθητές και τον δημιουργό της ταινίας "Gardens petrified". Τέλος, οι
μαθητές κληθήκαν να αξιολογήσουν τις ταινίες για να προκύψουν οι
βραβεύσεις του φεστιβάλ.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα Rete Otis Atene 2022, με την κωμωδία του Φρήντριχ Ράινχολντ Ντύρενματ, "Οι φυσικοί", σε διασκευή που έγινε από τη θεατρική μας ομάδα.

Την επιμέλεια, της όλης προετοιμασίας και των παραστάσεων, ανέλαβε η κ. Αφροδίτη Πεβερέτου, διευθύντρια του σχολείου μας.

Το έργο παρουσιάστηκε στην Ιταλική Σχολή Αθήνας, στην Ελληνογαλλική σχολή- Ευγένιος Ντελακρουά, στο θέατρο "Τζένη Καρέζη", στον Φιλολογικό Σύλλογο "Παρνασσός" και στο Σχολείο μας (15ο ΓΕΛ Αθήνας).

Ευχαριστούμε την κυρία Πεβερέτου και τους μαθητές-τριές μας.

Ακολουθούν: Ο σύνδεσμος με το τρέιλερ του θεατρικού, καθώς και φωτογραφικά στιγμιότυπα από τις παραστάσεις:

"οι φυσικοι"

φωτο  1-

φωτο  2-

φωτο  3--

φωτο  5--

φωτο  7--

φωτο  8-

φωτο  9--

Ένα απόσπασμα από τη συμμετοχή του σχολείου μας στο 1ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Μαθητικό Συνέδριο της ΕΜΕ:

Στοιχεία που αφορούν στην πενθήμερη εκδρομή της Γ τάξης του Λυκείου μας για το σχ. έτος 2018-2019

pra

Όταν εμπνέεσαι και επιμένεις, γοητεύεσαι και πετυχαίνεις. Η κυρία Κατσαμένη, ο κύριος Μαΐστρος και τα υπέροχα παιδιά μας σε στιγμιότυπα χαράς και επιβράβευσης:

Βράβευση E.U.S.O

E.U.S.O-2017-2018

Οι συνάδελφοι, Σύλβια Κατσαμένη και Κώστας Μαΐστρος, μαζί με ομάδα μαθητών, συμμετείχαν για μια ακόμα φορά στη βραδιά του ερευνητή.

ΒΡ-ΕΡ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ-2017

Εικόνες από την παράσταση "γυναίκες της προσφυγιάς", που έγινε στο Μιχάλης Κακογιάννης, από τη θεατρική ομάδα του σχολείου μας (12-5-2016)

pro1

pro2

pro3

pro4

Στα πάρα κάτω links είναι οι βραβεύσεις του σχολείου μας για τη συμμετοχή του σε παρουσιάσεις εργασιών τις οποίες δημιούργησαν και προώθησαν οι συνάδελφοι: Σύλβια Κατσαμένη και Κώστας Μαΐστρος (1ο) και Σύλβια Κατσαμένη, Κώστας Μαΐστρος και Βασίλης Κοσμίδης (2ο).

E.U.S.O 2015-2016

E.U.S.O. 2014 ? 2015

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΏΝ

"Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΓΕΥΕΙ"

ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ      20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ :  ΜΑΪΣΤΡΟΣ Κ. ,   ΚΑΤΣΑΜΕΝΗ Σ.

ΜΑΘΗΤΕΣ :  ΓΙΑΝΚΟ ΑΝΤΡΕΑΣ  , ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥ ΣΙΜΟΝΑ

Α ΛΥΚΕΙΟΥ.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ:

«ΗΜΙΑΓΩΓΟΙ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥΣ»

DSC00048

Ρομποτική (Σύλβια Κατσαμένη , Κώστας Μαΐστρος , Μαθητές) . Επισκέπτρια στην έκθεση-επίδειξη , η διευθύντρια του σχολείου μας

matoula17

Υποκατηγορίες